No LED's on motherboard, no video, no post. I RMA - did I do right?

Hello -

I got everything hooked up and powered on. All fans came on and cpu fan and stuff, Case LED's...

No video, no post beeps (made sure speaker was installed)

Motherboard (Biostar T8200) has status LED's for VGA and RAM. Solid red light = working. No lights were on.

RMA'd the board to newegg as DOA.

Now, scared this will happen with the new board. :heink: Wonder if I was right in assuming the board was DOA.

Checked: CPU reseated, cleared CMOS, 1 stick of RAM at a time, motherboard mounting screws were in correct locations.

Thanks for any thoughts.

-Heather
5 answers Last reply
More about motherboard video post right
 1. Here's a check list to go through before you get your replacement motherboard:

  http://www.tomshardware.com/forum/261145-31-build-post-checklist

  It could have been a DOA board, but the majority of "problems" I see posted on these forums are user error. Did you remember to plug in the CPU power connector located near the CPU socket? That's easily the #1 most common mistake.
 2. LOL. NO! I did not plug that in. I was wondering what that plug was.

  #1 thing I learned from this experience - RTFM!!
 3. That's all right. Hopefully someone else will read this post and also learn to RTFM. :) I see quite a few posts asking for help every day where it's obvious that the owners manual is still nicely packed up in the box. I don't even want to know what percentage of returns to Newegg work fine.

  At least you have a good attitude about it. I'm sure I'll get flamed for my comments. The truth hurts sometimes. :)
 4. Yeah. And I think this problem would happen most with more "technical" people, like myself... I just think - I don't need to RTFM, I know what I'm doing.

  LOL. What a dumbass I was. Never again! :D
 5. Co to jest <a href=http://www.profesjonalnepozycjonowanie.com.pl>pozycjonowanie</a> ?

  Wielu z Was, pewnie po raz pierwszy słyszy termin <a href=http://www.profesjonalnepozycjonowanie.com>pozycjonowanie stron</a>. Więc odpowiedzmy sobie: co to jest optymalizację SEO.

  Otóż <a href=http://www.profesjonalnepozycjonowanie.net.pl>pozycjonowanie</a> to szereg działań, które posiadają na celu podniesienie pozycji witryny internetowej w wyszukiwarce (przykładowo. Google) pod daną frazą jedyną pomiędzy rezultatów przeszukiwania (listy otrzymanych strona na informacje zapytanie kluczowe). Fraza kluczowa to słowo albo słowa wpisywane w pole odszukiwania w wyszukiwarkę w celu znalezienia treści lub danych.

  <a href=http://www.aukcje24.waw.pl/pozycjonowanie-www-w-domu/>Pozycjonowanie stron</a> pod wyszukiwarki to proces trudny i pracochłonny, lecz gdy bliżej przyjrzymy się Tobie zasadom, których musimy się trzymać i których powinieneś przestrzegać to zrozumiemy w mig, że jedyne czego potrzebujemy ażeby dobrze wypozycjonować naszą stronę w Google to czas i cierpliwość, ażeby go poświęcić. A więc z czym to się je – od początku. Optymalizacja strony posiada na celu podbicie jej pozycji w wynikach odnajdywania dla naturalnych zapytań dla konkretnych, wybranych przez naszą firmę słów priorytetowych. Chodzi o to, by wyszukiwarka, np Google, myślała, że nasza strona jest jak najbardziej godna polecenia. Efekt taki można zdobyć przez parę łatwych metod (<a href=http://www.pozycjonowanie24.kde.waw.pl/article/pozycjonowanie-stron-www-w-domu-2/>Pozycjonowanie stron</a>). Odpowiednie dobranie słów priorytetowych pod tematykę mojej strony, optymalizacja kodu strony, tak ażeby robot indeksujący mógł się po niej z łatwością poruszać, , a dodatkowo katalogować całą jej zawartość wraz ze wszystkimi podstronami. Tak również przechodzimy do następnego punktu jakim jest wybieranie i odpowiednie opisanie odnośników, zarówno wewnętrznych jak również zewnętrznych. W tej chwili aktualnie przede wszystkim dzięki odnośnikom do mojej strony wyszukiwarki wiedzą, że jest ona godna polecenia - <a href=http://www.zabawka-pluszowa12.zagan.pl/article/pozycjonowanie-strony-w-domu/>Pozycjonowanie stron</a>.
Ask a new question

Read More

New Build Video LED Monitor Motherboards Systems