SilverStone Wins CES 2019 Innovation Award for Its Nightjar NJ450-SXL Power Supply
The NJ450-SXL will be on display, along with the rest of the nominees, at the Innovation Awards Showcase at CES 2019 in Las Vegas early next year.
Its noteworthy features are:
- SFX-L form factor
- Fanless design
- LAMBDA-A++ noise certification by Cybenetics (the best in the scale)
- 80 PLUS Platinum and ETA-A (88-91 percent) efficiency certifications
- Fully modular (1x EPS and 4x PCIe connectors)
- 24/7 continuous power output at 40 ℃ ambient
The following tables show the important aspects of this product.
Specifications
| Manufacturer (OEM) | Enhance Electronics |
| Max. DC Output | 450W |
| Efficiency | 80 PLUS Platinum, ETA-A (88-91%) |
| Noise | LAMBDA-A++ (<15 dB[A]) |
| Modular | ✓ (Fully) |
| Intel C6/C7 Power State Support | ✓ |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) | 0 - 40°C |
| Over Voltage Protection | ✓ |
| Under Voltage Protection | ✓ |
| Over Power Protection | ✓ |
| Over Current (+12V) Protection | ✓ |
| Over Temperature Protection | ✓ |
| Short Circuit Protection | ✓ |
| Surge Protection | ✓ |
| Inrush Current Protection | ✓ |
| Fan Failure Protection | ✗ |
| No Load Operation | ✓ |
| Cooling | Fanless |
| Dimensions (W x H x D) | 127 x 65 x 132mm |
| Weight | 1.52 kg (3.35 lb) |
| Form Factor | SFX-L, EPS 2.92 |
| Warranty | 3 Years |
Cable Configuration
| Modular Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | In Cable Capacitors |
| ATX connector 20+4 pin (300mm) | 1 | 1 | 16-22AWG | No |
| 4+4 pin EPS12V (400mm) | 1 | 1 | 16AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (400mm+150mm) | 2 | 4 | 16-18AWG | No |
| SATA (300mm+200mm+90mm+90mm) | 2 | 8 | 18AWG | No |
| 4 pin Molex (300mm+200mm+200mm) | 1 | 3 | 18AWG | No |
| FDD Adapter (+105mm) | 1 | 1 | 22AWG | No |
| AC Power Cord (1380mm) - C13 coupler | 1 | 1 | 18AWG | - |
Power Specifications
| Rail | 3.3V | 5V | 12V | 5VSB | -12V | |
| Max. Power | Amps | 16 | 15 | 37.5 | 2.5 | 0.3 |
| Watts | 80 | 450 | 12.5 | 3.6 | ||
| Total Max. Power (W) | 450 |
Get Tom's Hardware's best news and in-depth reviews, straight to your inbox.
Aris Mpitziopoulos is a contributing editor at Tom's Hardware, covering PSUs.
I think I can agree with almost everything you say except the part about thermal constraints. In fact I'm typing this on an mATX Maximus Gene V...an outstanding motherboard...installed in a SilverStone Fortress t103 which, while not exactly small form factor, is certainly on the smaller side of footprints with a mere 11" x 9" base. Prior to that I built into Shuttle small form factor PC's, and both of these cases accommodated high end GPU cards and the fastest CPU's available for their time. So my historical experience says that you are correct...you CAN build anything you want into a small package.
The reason I abandoned the approach and went with relatively huge Define R6 this time around (and it's not *ridiculously* large) is that you cannot overbuild cooling systems for small PC's to the point that they are silent. With my new Define R6 I was able to install a 360mm AIO and a 2.75 slot RTX 2080 which both have such huge radiators that the fans don't even kick on....at all...until I seriously game, despite keeping the CPU at just 31 degrees idle. There's no way I'm going to attain that thermal performance AND silence with the new i9 and i7's inside a shoebox, never mind that overclocking is going to make it sound like a jet plane. And don't even get me started about having to use Blower style GPU cards.