Just over two years ago SilverStone built the first real usable SFX power supply for enthusiast use, packing 450 W. Last year, we saw the arrival of a 600 W unit (our review of it is here), giving folks a little room for overclocking, along with an SFX-L 500 W unit with a larger fan. Today, SilverStone sent us some juicy details about a new SFX-L format PSU: the SX700-LPT.
The SX in the name indicates that it is part of the SFX series, the 700 is for its wattage, the L for the longer SFX format, and PT for Platinum. Yes, you read that right; this is an SFX-L PSU that can push up to 700 W and packs an 80-Plus Platinum efficiency certificate.
Article continues below
Follow Niels Broekhuijsen @NBroekhuijsen. Follow us @tomshardware, on Facebook and on Google+.
Niels Broekhuijsen
Contributing Writer
  • Onus
    Sorry, but without pricing or availability, this article is nothing more than fortune-telling. I can do it too: "Seasonic is going to release an 800W 80+ Platinum TFX PSU. It will be fully modular. No word yet on pricing or availability."
    Reply
  • cenpjas
    Whist you are correct Onus, you can make that statement. I would suggest you think about Silverstone's past history. We currently have PSU's upto 600W, which nobody else does, and they are stating we will have a new SFX-L PSU upto 700W with an impressive efficiency. This is news, its not a review.
    Reply
  • Vlad Rose
  • buzznut
    So its really cool, I like to see this. Typically 600W is plenty for single GPU setups. 700W is not quite enough for 2 cards. Yes, its for SFF but there are builders who will try to cram 2 cards in a SFF box.
    But I do like a little headroom in my power supplies so I really can't argue with 700W. So good stuff all around, but I wouldn't mind a 800W unit. :D
  • Larry Litmanen
  • FritzEiv
    Fritz Nelson, Editor-in-chief
  • dudmont
  • Onus
    Oh, I believe the author. I do not call someone a liar except very directly.
    Without availability in particular though, the article is meaningless. Of course someone is going to build a PSU like this. Without knowing when though, an article like this doesn't tell us much, nor inform a buying decision. Remember how bent people used to get at "vaporware;" software that was supposed to do wonderful things, but never materialized, or showed up very late, and had perhaps discouraged people from selecting a competitor's product? This too, is vaporware, without more concrete information, or, as I called it, fortune-telling, since a similar statement like "Seasonic will release an 800W TFX PSU" is equally certain, and equally meaningless. Perhaps this announcement from Silverstone is to discourage people from looking as FSP, which also competes in this market?