SilverStone SFX Series SX700-LPT PSU Review
Load Regulation, Hold-Up Time, And Inrush Current
To learn more about our PSU tests and methodology, please check out How We Test Power Supply Units.
Primary Rails And 5VSB Load Regulation
Load Regulation testing is detailed here.
Hold-Up Time
Our hold-up time tests are described in detail here.
Latest Videos From
Inrush Current
For details on our inrush current testing, please click here.
Observed inrush current is very high, especially with 115 V input.
Load Regulation And Efficiency Measurements
We conducted two additional tests. During the first, we stressed the two minor rails (5V and 3.3V) with a high load, while the load at +12V was only 0.1A. This test reveals whether a PSU is Haswell-ready or not. In the second test, we determined the maximum load the +12V rail could handle with minimal load on the minor rails.
Swipe to scroll horizontally
Test #12V5V3.3V5VSBDC/AC (Watts)EfficiencyFan SpeedFan NoiseTemps (In/Out)PF/AC Volts
13.945A1.974A1.959A0.989A69.7287.24%0 RPM0 dB(A)50.54°C0.972
12.205V5.065V3.367V5.032V79.9246.65°C115.1V
28.924A2.959A2.940A1.195A139.6890.71%0 RPM0 dB(A)51.75°C0.990
12.197V5.054V3.363V5.017V153.9847.51°C115.1V
314.277A3.474A3.453A1.400A209.8890.94%1650 RPM38.4 dB(A)40.94°C0.995
12.172V5.042V3.357V4.998V230.8044.84°C115.1V
419.625A3.974A3.936A1.605A279.7591.48%1660 RPM38.5 dB(A)41.48°C0.997
12.156V5.032V3.352V4.983V305.7945.79°C115.1V
524.639A4.978A4.925A1.809A349.7191.41%1700 RPM39.0 dB(A)41.93°C0.998
12.145V5.019V3.350V4.968V382.5946.79°C115.1V
629.673A5.992A5.914A2.016A419.6291.05%1770 RPM39.6 dB(A)42.88°C0.998
12.127V5.008V3.346V4.951V460.8848.14°C115.1V
734.712A7.011A6.905A2.225A489.6290.63%1805 RPM40.3 dB(A)44.08°C0.998
12.115V4.994V3.344V4.936V540.2349.75°C115.2V
839.770A8.032A7.896A2.437A559.5690.07%1860 RPM41.3 dB(A)44.26°C0.999
12.099V4.981V3.342V4.918V621.2250.33°C115.2V
945.275A8.550A8.417A2.440A629.5989.49%1885 RPM41.6 dB(A)45.42°C0.999
12.082V4.970V3.338V4.911V703.5752.16°C115.1V
1050.537A9.075A8.911A3.075A699.4988.78%1885 RPM41.6 dB(A)45.57°C0.999
12.066V4.960V3.333V4.877V787.9153.08°C115.1V
1156.319A9.087A8.935A3.078A769.2284.73%1885 RPM41.6 dB(A)46.19°C0.999
12.066V4.951V3.323V4.870V907.8955.01°C115.1V
CL10.101A14.024A14.005A0.000A118.8482.80%1885 RPM41.6 dB(A)45.95°C0.990
12.182V4.990V3.401V5.065V143.5353.90°C115.2V
CL258.282A1.003A1.003A1.002A716.9089.37%1885 RPM41.6 dB(A)46.07°C0.999
12.072V5.008V3.303V4.973V802.1754.44°C115.1V
Load regulation on the +12V rail is tight enough, although nowhere close to the performance of Corsair's SFX family or Lian Li's similar PE-750, which uses a platform provided by Enhance Electronics. The 5V rail demonstrates average load regulation, the 5VSB rail is pretty loose, and the 3.3V rail surprises us by registering the best load regulation among all competing units.
Aris Mpitziopoulos
Contributing Editor
Aris Mpitziopoulos is a contributing editor at Tom's Hardware, covering PSUs.
  • JQB45
    Overpriced
    Reply
  • powernod
    Purely disappointing!!.
    Once more, thanks for the great review Aris!
    Reply
  • basroil
    I looked at the internals first, and from that assumed this thing would be an utter mess. Surprisingly it's only a mess... If it was rated as a 550W unit I would have just said the holdup time was disappointing, but as a 700W rated unit this thing goes in the junk list.