SilverStone has been leading the charge to shrink PSUs, but it's found a new rival in the high capacity region. Enermax announced new Platimax D.F. units, with the flagship EPF1200EWT offering 1.2kW max power despite having similar dimensions to a 750/850W unit, thanks to a restricted depth of 16cm. It seems the power density competition will be the next big thing for PSU-makers, and Enermax is making a strong impression.
Article continues below
It is a great shame that the EPF1200EWT is only equipped with six PCIe connectors. Normally high-end 1.2 kW PSUs have at least eight PCIe connectors. Every PCIe cable has two connectors and with the exception of the two lower capacity models (EPF500AWT and EPF600AWT), all Platimax units use separate cables/wires for each PCIe connector instead of using extension cables, which usually have thinner gauges, for the second PCIe connector. But, it is nice to see that even the 750W Platimax unit features a couple of EPS connectors.
Swipe to scroll horizontally
Enermax Platimax D.F. Series Features & Specs
P/NEPF500AWT, EPF600AWT, EPF750EWT, EPF850EWT, EPF1050EWT, EPF1200EWT
Capacities500W, 600W, 750W, 850W, 1,050W, 1,200W
PFCActive PFC
80 Plus RatingPlatinum
Cybenetics Efficiency RatingEPF500AW: ETA-B (90.554%)
Cybenetics Noise RatingEPF500AW: LAMBDA-A+ (22.05 dBA)
ModularYes (Fully)
Intel C6/C7 Power State SupportYes
Operating temperature0°C - 50°C
Cooling139mm Twister Bearing Fan with DFR Technology