SilverStone SFX Series SX700-LPT PSU Review
Protection Features
Check out our PSUs 101 article to learn more about PSU protection features.
Our protection features evaluation methodology is described in detail here.
Swipe to scroll horizontally
Protection Features
OCP12V: Not tested 5V: Not tested 3.3V: Not tested 5VSB: Not tested
OPPPSU broke with 1040W Load (148.57%)
OTP> 46 °C
SCP12V: Yes 5V: Yes 3.3V: Yes 5VSB: Yes -12V: Yes
PWR_OKDoes not function correctly
NLOYes
SIPSurge: MOV Inrush: -
As you can see in the table above, OPP failed to protect the SX700-LPT, which eventually led to its destruction at 1040W (admittedly very high for this specific platform). Sirfa probably forgot to set the OPP trigger point properly. This can be very dangerous, as we noticed a burning smell from our sample right before it died with a loud explosion. That's why we have a large fire extinguisher in our lab. Thankfully we didn't need to deploy it.
Latest Videos From
We also asked for a second sample from SilverStone, which performed the same with the first one, meaning that it didn't shut down up to 1020 W - 1040 W load. We had to terminate the test early, because the PSU would definitely break eventually and in such situations we aren't concerned about the PSU, but for our equipment. SilverStone informed us that most likely we were unlucky with our samples, since according to their internal testing results the OPP is present and it is triggered a little above 900 W.
Aris Mpitziopoulos
Contributing Editor
Aris Mpitziopoulos is a contributing editor at Tom's Hardware, covering PSUs.
  • JQB45
    Overpriced
    Reply
  • powernod
    Purely disappointing!!.
    Once more, thanks for the great review Aris!
    Reply
  • basroil
    I looked at the internals first, and from that assumed this thing would be an utter mess. Surprisingly it's only a mess... If it was rated as a 550W unit I would have just said the holdup time was disappointing, but as a 700W rated unit this thing goes in the junk list.