Inrush Current
For details on our inrush current testing, please click here.
The inrush current is low in both cases (115V and 230V).
Load Regulation And Efficiency Measurements
We conducted two additional tests. During the first, we stressed the two minor rails (5V and 3.3V) with a high load, while the load at +12V was only 0.10A. This test reveals whether a PSU is Haswell-ready or not. In the second test, we determined the maximum load the +12V rail could handle with minimal load on the minor rails.
Swipe to scroll horizontally
Test #12V5V3.3V5VSBDC/AC (Watts)EfficiencyFan Speed (RPM)Fan Noise (dB[A])Temps (In/Out)PF/AC Volts
18.104A1.963A1.975A0.985A119.7888.44%84029.938.71 °C0.948
12.118V5.091V3.336V5.071V135.4341.81 °C115.1V
217.250A2.948A2.977A1.186A239.6192.08%84029.939.04 °C0.969
12.102V5.077V3.323V5.055V260.2342.49 °C115.1V
326.787A3.455A3.500A1.385A359.8492.62%84029.939.45 °C0.978
12.087V5.063V3.312V5.039V388.5243.11 °C115.1V
436.329A3.954A3.999A1.591A479.6592.49%86430.240.74 °C0.984
12.070V5.052V3.299V5.024V518.6245.46 °C115.1V
545.551A4.968A5.020A1.795A599.6291.98%86430.241.07 °C0.988
12.055V5.037V3.286V5.006V651.9346.20 °C115.1V
654.803A5.973A6.050A2.000A719.5090.66%122444.741.90 °C0.990
12.038V5.023V3.272V4.990V793.6447.64 °C115.1V
764.072A6.993A7.089A2.209A839.3689.85%156045.443.69 °C0.991
12.022V5.007V3.257V4.972V934.1449.71 °C115.1V
873.381A8.015A8.138A2.420A959.3188.97%182449.845.33 °C0.992
12.005V4.990V3.243V4.954V1078.2751.81 °C115.1V
983.136A8.541A8.697A2.425A1079.3088.10%212852.346.30 °C0.992
11.989V4.976V3.231V4.943V1225.0953.31 °C115.1V
1092.673A9.069A9.230A3.050A1199.1787.11%218452.347.83 °C0.992
11.972V4.963V3.217V4.915V1376.6655.62 °C115.1V
11102.863A9.088A9.261A3.056A1319.2086.21%218452.344.52 °C0.994
11.953V4.951V3.207V4.904V1530.2351.01 °C115.1V
CL10.101A14.022A14.005A0.004A117.9683.20%108038.842.23 °C0.945
12.122V5.036V3.292V5.066V141.7846.98 °C115.1V
CL299.950A1.002A1.003A1.002A1209.5787.37%218452.345.38 °C0.993
11.969V5.001V3.253V4.986V1384.4952.32 °C115.1V
Load regulation is pretty tight at +12V, but that's not the case for the other rails. Still, +12V is what matters most since it's used by a majority of components nowadays. The other rails are only used lightly, so their load regulation isn't as important. We don't want to see ~3.2V readings on the 3.3V rail though, which is what happens during our full load and overload tests.
DPSApp Screenshots
Aris Mpitziopoulos
Contributing Editor
Aris Mpitziopoulos is a contributing editor at Tom's Hardware, covering PSUs.
  • Myrmidonas
    I do not see anywhere the limitation regarding the need of Flash Active X 15 and only that, in order the PSU's software DPSapp to operate. Is there anything changed? I own one of its little brothers the Toughpower 550W and on my system the DPSApp refuses to run on an Active X version higher than 15.In fact on the download page there is a note saying
    http://www.thermaltake.com/dpsappdownload.aspx?type=dpsapp
    or
    http://www.thermaltake.com/DPSGApp2download.aspx?type=dpsgapp2
    Reply
  • Shot__
    This is a wimpy power supply. Bring on 5 KW units!
    Reply
  • TechyInAZ
    :lol: It would be great for litecoining machines. :)
  • Aris_Mp
  • Myrmidonas
    18063833 said:
  • TheUnhandledException
    PSUs in the >1kW range should deliver at least 3.5A-4A on 5VSB.
    Why? It is the standby power? What modern system needs more than 15W standby?