It's been a while since we last reviewed a Thermaltake PSU, and although the DPSApp suite hasn't changed significantly, the hardware definitely received an upgrade compared to the old CWT platforms. Enhance is a solid OEM with high build quality and steady quality control. However, its designs aren't as extreme as what we're seeing from Super Flower, Seasonic or CWT. They don't offer the ground-breaking performance able to set new standards. The TPG-1200D-P does feature tight load regulation at +12V and high efficiency overall, along with fairly good ripple suppression. On the other hand, load regulation on the minor rails isn't tight, and ripple at 3.3V should be lower since this definitely qualifies as a high-end power supply. The hold-up time is also low, while the power good signal drops late.
Latest Videos From
MORE: Best Power Supplies
MORE: Power Supplies 101
MORE: How We Test Power Supplies
MORE: All Power Supply Content
Aris Mpitziopoulos is a Contributing Editor for Tom's Hardware, covering Power Supplies.
Follow us on Twitter @tomshardware, on Facebook and on Google+.
Aris Mpitziopoulos
Contributing Editor
Aris Mpitziopoulos is a contributing editor at Tom's Hardware, covering PSUs.
  • Myrmidonas
    I do not see anywhere the limitation regarding the need of Flash Active X 15 and only that, in order the PSU's software DPSapp to operate. Is there anything changed? I own one of its little brothers the Toughpower 550W and on my system the DPSApp refuses to run on an Active X version higher than 15.In fact on the download page there is a note saying
    http://www.thermaltake.com/dpsappdownload.aspx?type=dpsapp
    or
    http://www.thermaltake.com/DPSGApp2download.aspx?type=dpsgapp2
    Reply
  • Shot__
    This is a wimpy power supply. Bring on 5 KW units!
    Reply
  • TechyInAZ
    :lol: It would be great for litecoining machines. :)
  • Aris_Mp
  • Myrmidonas
    18063833 said:
  • TheUnhandledException
    PSUs in the >1kW range should deliver at least 3.5A-4A on 5VSB.
    Why? It is the standby power? What modern system needs more than 15W standby?