Seasonic SSR-650PX PSU Review: High Performance Without Breaking The Bank
Seasonic SSR-650PX PSU
(Image credit: © Seasonic)
Tom's Hardware Verdict
Pros
    80 PLUS Platinum efficiency
    Very good ripple suppression
    Quiet under normal operating conditions
    Fully modular
    4x PCIe connectors
    Fluid dynamic bearing fan
    High build quality
    10-year warranty
Cons
    Transient response on the minor rails could be better
    Higher than the normal inrush current readings
    Short distance between peripheral connectors
    We'd like to see 2x EPS connectors
Features & Specifications
Under the Focus umbrella, Seasonic's Focus Plus Platinum series is top-of-the-line. It comprises four models with capacities ranging from 550W to 850W. They're all fully modular and 80 PLUS Platinum-rated, including the 650W SSR-650PX we're reviewing today.
Latest Videos From
Specifications
Swipe to scroll horizontally
Manufacturer (OEM)Seasonic
Max. DC Output650W
Efficiency80 PLUS Platinum, ETA-A (88-91%)
NoiseLAMBDA-A- (25-30 dB[A])
Modular✓ (fully)
Intel C6/C7 Power State Support
Operating Temperature (Continuous Full Load)0 - 50°C
Over-Voltage Protection
Under-Voltage Protection
Over-Power Protection
Over-Current (+12V) Protection
Over-Temperature Protection
Short Circuit Protection
Surge Protection
Inrush Current Protection
Fan Failure Protection
No Load Operation
Cooling120mm fluid dynamic bearing fan (HA1225M12F-Z)
Semi-Passive Operation✓ (selectable)
Dimensions (W x H x D)152 x 87 x 142mm
Weight1.63 kg (3.59 lb)
Form FactorATX12V v2.4, EPS 2.92
Warranty10 years
The SSR-650PX's cooling fan measures 120mm across and is based on a fluid dynamic bearing. We've seen enough complaints from enthusiasts who purchased a Focus power supply and started hearing a ticking noise coming from the fan to warrant a mention. However, none of our Focus samples (more than one dozen) exhibit this issue. Furthermore, Seasonic's 10-year warranty is long enough to assuage any fear that the fan might be a weak link.
Power Specifications
Swipe to scroll horizontally
Rail3.3V5V12V5VSB-12V
Max. PowerAmps20205430.3
Watts100648153.6
Total Max. Power (W)650
The SSR-650PX's minor rails' 100W combined capacity is ample for any modern PC. And the +12V rail is quite strong, with 54A of maximum current output. Even the 5VSB rail's 3A is a little higher than what we're used to seeing.
Cables & Connectors
Modular Cables
DescriptionCable CountConnector Count (Total)GaugeIn Cable Capacitors
ATX connector 20+4 pin (600mm)1118-22AWGYes
4+4 pin EPS12V (650mm)1118AWGYes
6+2 pin PCIe (680mm+80mm) 2418AWGYes
SATA (450mm+110mm+110mm+110mm)2818AWGNo
Four-pin Molex (450mm+120mm+120mm)1318AWGNo
FDD Adapter (+105mm)1122AWGNo
AC Power Cord (1370mm) - C13 coupler1118AWG-
There is one EPS connector and four PCIe ones, which should be fine for a 650W PSU. At the same time, it'd be nice if Seasonic added a second EPS connector to its flagship Focus family.
The ATX, EPS, and PCIe cables come with extra filtering caps to improve ripple suppression (though the platform already does a good job in this discipline). Normally we recommend 16-gauge wires, but that's not needed on a 650W power supply. As a result, even with inline capacitors, the aforementioned cables are not bulky or difficult to route.
MORE: Best Power Supplies
MORE: How We Test Power Supplies
MORE: All Power Supply Content
Aris Mpitziopoulos
Contributing Editor
Aris Mpitziopoulos is a contributing editor at Tom's Hardware, covering PSUs.
  • DookieDraws
    Reply
  • mlee 2500
    The author makes an excellent point that a 2nd modular EPS cable really should be standard these days. With motherboards now supporting USB 3.1, integrated WiFi, a whole slew of 2A fan/pump connectors and tons of other power-drawing features which hardly even existed a decade ago, a second EPS is quickly becoming the norm rather then the exception.
    It was interesting to learn from this article that providing a second EPS cable isn't really typical for most vendors 650W power supplies, which makes me feel better about being in that predicament with Seasonic. I was initially a bit disappointed, but then I've never had a Desktop mobo which required so many connectors before.