Zalman ZM750-EBT PSU Review
Pros, Cons And Final Verdict
The ZM750-EBT does not match the other 750W 80 Plus Gold PSUs out there, owing to its poor ripple suppression. If Sirfa had managed to keep ripple within the ATX spec, even under tough operating conditions, then Zalman would have fared much better. Unfortunately, it seems like the company has a good reason to rate this supply at up to 40 °C for continuous full-load operation, even though the ATX spec recommends at least 50 °C.
Latest Videos From
MORE: Best Power Supplies
MORE: Power Supplies 101
MORE: How We Test Power Supplies
MORE: All Power Supply Content
Aris Mpitziopoulos is a Contributing Editor for Tom's Hardware, covering Power Supplies.
Follow us on Twitter @tomshardware, on Facebook and on Google+.
Aris Mpitziopoulos
Contributing Editor
Aris Mpitziopoulos is a contributing editor at Tom's Hardware, covering PSUs.
  • Onus
    I'll need to make at least another pass through this article, but failing on +5V ripple under heavy load probably makes this a solid tier-3 unit; I'm not going to run screaming if I see one, but I wouldn't buy it either.
    Reply
  • JQB45
    Also it must also be strongly pointed out that this unit does not meet ATX specifications.
    Reply
  • Onus
  • Sakkura
  • yyk71200
    That's definitely true. Coolermaster taught that lesson quite well.
  • JQB45
    17328110 said:
    agreed
  • COLGeek
  • turkey3_scratch
    I would think anything out of spec should be Tier 4. Ripple is trash. 3.3V rail was on the brink of being out of spec. 12V was also quite terrible at 90mv.
  • Sakkura
    17328110 said:
    Edit: I went back and looked at the Silverstone review. Ripple suppression was really good up to 90% load, then the 5V and 3.3V rails jumped hugely, especially the 3.3V. They did stay within ATX spec, but just barely. The 5V ripple went from 13.1mV at 90% to 40.5mV at 100%, 3.3V ripple went from 14.1mV at 90% to 49.9mV at 100%. Obviously the 3.3V ripple went out of spec at 110% load, as well as one of the crossloads, but that's a lesser sin.