Corsair Xeneon 32QHD165 32-inch QHD 165 Hz Gaming Monitor Review: Color For Days
Big screen, huge color gamut.
Corsair Xeneon 32QHD165
(Image credit: © Corsair)
Tom's Hardware Verdict
Pros
    + Largest color gamut we’ve measured
    + Excellent overdrive and video processing
    + Premium build quality
    + Cool accessory system
Cons
    Expensive
    No extra contrast in HDR mode
    Warm grayscale tracking in sRGB mode
Xeneon 32QHD165 Specs
Swipe to scroll horizontally
Panel Type / BacklightIPS / W-LED, edge array
Screen Size / Aspect Ratio32 inches / 16:9
Max Resolution & Refresh Rate2560x1440 @ 165 Hz
Row 3 - Cell 0 FreeSync: 48-165 Hz
Row 4 - Cell 0 G-Sync Compatible
Native Color Depth & Gamut8-bit / Rec.2020
Row 6 - Cell 0 HDR10, DisplayHDR 400
Response Time (GTG)3ms
Brightness (mfr)400 nits
Contrast (mfr)1,000:1
SpeakersNone
Video Inputs1x DisplayPort 1.4
Row 12 - Cell 0 2x HDMI 2.0
Row 13 - Cell 0 1x USB-C
Audio3.5mm headphone output
USB 3.01x upstream type C
Row 16 - Cell 0 2x downstream type A
Power Consumption35.7w, brightness @ 200 nits
Panel Dimensions WxHxD w/base28.8 x 19.5-23.8 x 12.4 inches (732 x 495-605 x 316mm)
Panel Thickness2.4 inches (60mm)
Bezel WidthTop/sides: 0.4 inch (9mm)
Row 21 - Cell 0 Bottom: 0.8 inch (20mm)
Weight20.9 pounds (9.5kg)
Warranty3 years
This is Corsair’s first computer monitor, and the company has pulled out all the stops (or at least most of them) to deliver a premium product. The 32QHD165 is a 32-inch IPS panel with QHD resolution, 165 Hz, HDR400, Adaptive-Sync and the largest color gamut we’ve yet seen with over 116% coverage of DCI-P3. It also serves as the center of a unique system of accessories that aim to improve the desktop experience and user convenience.
Latest Videos From
Image-wise, the 32QHD165 uses a fast IPS panel running at 165 Hz without overclock, FreeSync from 48-165 Hz, and G-Sync compatibility. It has not been certified by Nvidia, but we confirmed flawless operation on Nvidia and AMD platforms in our tests.
Assembly and Accessories
(Image credit: Corsair)
Product 360
The input panel is in the usual up and under position, near the stand’s attachment point. It includes two HDMI 2.0, one DisplayPort 1.4 and two USB-C inputs. One of those accepts video and the other provides power and data for peripherals. You also get two USB downstream ports. There are no built-in speakers, but a 3.5mm audio jack accommodates powered units or headphones.
OSD Features
(Image credit: Tom's Hardware)
(Image credit: Tom's Hardware)
Corsair Xeneon 32QHD165 Calibration Settings
Swipe to scroll horizontally
Picture ModeStandard
Brightness 200 nits45
Brightness 120 nits22
Brightness 100 nits17
Brightness 80 nits11
Brightness 50 nits3 (min. 41 nits)
Contrast50
Gamma2.2
Color Temp UserRed 100, Green 98, Blue 95
Gaming and Hands-on
Christian Eberle
Contributing Editor
Christian Eberle is a Contributing Editor for Tom's Hardware US. He's a veteran reviewer of A/V equipment, specializing in monitors. Christian began his obsession with tech when he built his first PC in 1991, a 286 running DOS 3.0 at a blazing 12MHz. In 2006, he undertook training from the Imaging Science Foundation in video calibration and testing and thus started a passion for precise imaging that persists to this day. He is also a professional musician with a degree from the New England Conservatory as a classical bassoonist which he used to good effect as a performer with the West Point Army Band from 1987 to 2013. He enjoys watching movies and listening to high-end audio in his custom-built home theater and can be seen riding trails near his home on a race-ready ICE VTX recumbent trike. Christian enjoys the endless summer in Florida where he lives with his wife and Chihuahua and plays with orchestras around the state.
  • closs.sebastien
    32" and less than 4k...
    ok, for old people who are half-blind..
    = 5mm-pixel
    Reply
  • thepersonwithaface45
    Wow, was really excited at first but then I remembered QHD isn't 4k
    Reply
  • Jake Hall
    closs.sebastien said:
    32" and less than 4k...
    = 5mm-pixel