Zalman ZM750-EBT PSU Review
Zalman's new EBT line consists of four PSUs ranging from 650W to 1kW capacity. Today, we're testing the ZM750-EBT, which, thanks to a low price, achieves a good value score. But how does it fare in terms of absolute performance?
Early Verdict
Pros
    Full power at 47 °C (but ripple at 5V and 5VSB was out of range) • Decent build quality • FDB fan • Warranty
Cons
Zalman ZM750-EBT Power Supply Review
Zalman isn't a particularly active company in the PSU market, so it was a nice surprise to see a fresh offering from the company. Zalman's EBT series has four power supplies with capacities ranging from 650W to 1kW. The two smaller models feature semi-modular cabling and are based on Sirfa's HPM platform, while the 850W and 1kW units are fully modular and utilize the Sirfa HPJ platform. Sirfa is an OEM with lots of experience in the lower-end and mid-range categories, so it's a decent choice for the Zalman's EBT line, which targets budget-oriented folks.
All EBT models are 80 Plus Gold-certified and have a single +12V rail. A few years ago, there was a great debate as to whether multiple +12V rails or a single one was better; given the number of single-rail PSUs out there, you can guess the winner. Of course, that doesn't mean PSUs with multiple +12V rails are bad. On the contrary, they offer increased safety. However, you have to properly assign rails to cables and connectors to avoid triggering over-current protection. As a result, we've become accustomed to power supplies with a single +12V rail landing in our lab.
In this review, we're evaluating Zalman's 750W ZM750-EBT. This wattage category is among the toughest, since it includes many capable contenders that are priced aggressively. The ZM750-EBT will have to register a high performance-per-dollar score if it wants to stand out.
Latest Videos From
Specifications
Power Specifications
Swipe to scroll horizontally
Rail3.3V5V12V5VSB-12V
Max. PowerAmps222262.530.3
Watts120750153.6
Total Max. Power (W)750
The single +12V rail delivers up to 62.5A, so it will easily feed a couple of high-end graphics cards. The minor rails top out at an ample 120W of combined power, while the 5VSB rail has 3A max current output. It should have no problem charging a tablet.